Kredyty pozabankowe dla zadłużonych

Kredyty pozabankowe dla zadłużonych

Gdy bank odmawia gotówki, a do uregulowania są rzeczywiście pilne wydatki, często jedynym wyjściem z sytuacji jest oferta firm pożyczkowych. Po kredyty pozabankowe dla zadłużonych ? jak często określane są ich produkty ? każdego roku sięga kilkaset tysięcy osób.

Na co pożyczamy pieniądze?

Firma doradcza PwC przeprowadziła w 2013 r. badania, na podstawie których opracowała raport o rynku firm pożyczkowych. Według tej analizy większość klientów przeznacza uzyskane tą drogą kwoty na wydatki konsumpcyjne, remont mieszkania lub leczenie.

Zwraca jednak uwagę fakt, że około 30% pożyczkobiorców reguluje w ten sposób stałe opłaty lub… spłaca inne zadłużenia. To właśnie ta ostatnia grupa sprawia, że prywatne pożyczki powszechnie uznane zostały za kredyty pozabankowe dla zadłużonych.

Niestety taki model regulowania zobowiązań jest obarczony bardzo dużym ryzykiem, zarówno dla klienta, jak i firmy pożyczkowej. Każda kolejna pożyczona kwota oznacza wyraźny wzrost zadłużenia, które z czasem jest coraz trudniej uregulować. Działając w ten sposób bardzo łatwo można znaleźć się w sytuacji, gdy pierwsze pożyczone kilkaset złotych zamieni się w dług o wartości kilku, a nawet kilkunastu tysięcy. Takie pętle zadłużenia zdarzają się niestety na tyle często, że kredyty pozabankowe dla zadłużonych stały się synonimem produktu dla osób w beznadziejnej już sytuacji finansowej.

Kredyty pozabankowe dla zadłużonych – ostrożność wymagana!

Samo sformułowanie ?Kredyty pozabankowe dla zadłużonych? brzmi fatalnie, jednak wbrew pozorom rozwiązanie to nie musi prowadzić do finansowej katastrofy.

Oferta prywatnych pożyczkodawców bywa bardzo pomocna przy nagłych wydatkach, z których nie można zrezygnować (np. leczenie, pilne naprawy potrzebnych urządzeń). W bardzo awaryjnych sytuacjach można wykorzystać to źródło gotówki to spłaty innych zobowiązań, ale samo to nie wystarczy, by zażegnać kryzys.

Kredyty pozabankowe dla zadłużonych są na to po prostu za drogie. Jeśli ktoś znalazł się w sytuacji, gdy zabrakło mu pieniędzy np. na spłatę raty kredytu hipotecznego, może poratować się pozabankową pożyczką, ale w ślad za tym natychmiast musi zrobić wszystko, by jak najszybciej poprawić swoją sytuację finansową ? pożyczyć pieniądze od rodziny (dług nie będzie wtedy rósł w zastraszającym tempie), znaleźć dodatkowe zajęcie, maksymalnie ograniczyć bieżące wydatki. Tylko tak można będzie uniknąć popadnięcia w spiralę zadłużenia.

Kredyty pozabankowe dla zadłużonych mogą być pomocne tylko na chwilę i przy dużej rozwadze. Za wspieranie nimi domowego budżetu przez dłuższy czas przyjdzie niestety zapłacić zbyt wysoką cenę.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

CommentLuv badge