Co musisz wiedzieć o karcie kredytowej?

Prawie wszystkie polskie banki oferują aktualnie utworzenie karty kredytowej. Zazwyczaj pojawia się pewna opłata za wyrobienie jej i zerowe oprocentowanie pod warunkiem uregulowania jej punktualnie. Dzięki temu ten sposób płatności jest spotykany coraz częściej. Czym różni się karta kredytowa od standardowej karty płatniczej? Kiedy warto ją założyć i na co zwrócić uwagę decydując się na nią?

Co to jest karta kredytowa i czym się charakteryzuje?

Największą różnicą pomiędzy kartami kredytowymi, a płatniczymi jest to kiedy i jak są wydawane. Aby posiadać kartę debetową musimy mieć konto w banku i to do niego przypisywane są karty. Jeśli za to mówimy o karcie kredytowej, to sposób wydawania jest zupełnie inny. Nie musimy posiadać konta, aby założyć kartę kredytową. W związku z tym, że nie przypisuje się jej do rachunku, to nie jest ważne ile posiadamy faktycznie środków. Decydując się na kartę kredytową bank przyznaje nam z góry ustalony limit, który na konkretnej karcie jest dostępny i tyle pieniędzy mamy możliwość wydać. Po uzależnionym od banku czasie mamy obowiązek rozliczyć się z tego, co wydaliśmy z karty – zależnie od banku jest to miesiąc, czasem nawet dwa miesiące. Jeśli nie opłacimy to punktualnie to nie dostaniemy żadnych odsetek.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na kartę kredytową?

Koncept karty kredytowej jest dobry i wiele osób wnioskuje o nią, bo jest to wygodne lub mając potrzebę. Mechanizm jest bardzo łatwy – płacisz środkami banku, nie tymi, które masz na rachunku, a spłacasz ten kredyt za jakiś czas. Zdarza się, że jest to nawet 50-60 dni na spłatę. Innymi słowy, już dziś masz możliwość wybrać się na zakupy, a oddasz te pieniądze za z góry określony czas. Aby bank mógł sobie pozwolić na udzielanie kart kredytowych to często daje użytkownikowi zadania do zrealizowania – w innym przypadku bank może pobrać opłaty. Tak jest dla przykładu przy opłacie za kartę. Jeżeli bank Ci ją wyda, a potem nie będziesz z niej korzystał, to zostanie pobrana opłata miesięczna. Zdarza się, że jest to kilka, innym razem kilkanaście złotych. Kolejną zasadzką są wypłaty pieniędzy z bankomatów, albo realizowanie przelewów pomiędzy kontami. Takie opcje najczęściej są odpłatne i to niemało – bank może pobrać od Ciebie jakiś procent wypłaconej kwoty i na dodatek może obciążyć Cię odsetkami. 

Ranking kart kredytowych – co w nim znajdziemy i czy warto z niego korzystać?

Zazwyczaj w rankingu kart kredytowych odnajdziemy warunki jej otrzymania. Jeżeli bank zawarł takie informacje to będzie tam zapisane ile musimy zarabiać, żeby złożyć wniosek o kartę kredytową, często zobaczymy tam także informację o wieku przyszłego klienta.

W dodatku w rankingu kart kredytowych znajdują się zawsze opłaty i prowizje jakie pobiera bank. Zobaczymy tam dane o opłacie za kartę na samym początku oraz czy jest dodatkowa opłata miesięczna albo roczna. Jakie jest oprocentowanie jeżeli nie spłacimy karty na czas i jakich kwot należy się spodziewać za ewentualne wypłaty z bankomatów. Kolejną niezmiernie ważną informacją, jaka jest w rankingu kart kredytowych, to ile mamy czasu na bezodsetkową spłatę karty.

Dodatkowo w rankingu kart kredytowych zobaczymy informacje o różnego rodzaju promocjach, jakie bank oferuje, albo o maksymalnych limitach jakie ma możliwość nam zaoferować. 

Reasumując – biorąc kartę kredytową warto być pewnym tego i nie podejmować jej na szybko przez promocję w banku. Niezmiernie łatwo jest zbyt szybko wydać pożyczone pieniądze, co często tylko zaszkodzi. Warto więc bardzo szczegółowo przeanalizować swoją sytuację oraz ofertę, jaką dostajemy a dokładniej zwrócić uwagę na:

  • opłaty za kartę – czy zawsze się pojawiają, czy jest możliwość aby ich uniknąć i jakie są warunki żeby opłat nie było,
  • czas na spłatę zadłużenia – ile trwa i jak się nalicza,
  • wypłaty z bankomatów oraz realizowanie przelewów – czy jest dodatkowo płatne i jak dużo, oraz czy do tych wypłaconych kwot od razu doliczane są odsetki,
  • jaki limit proponuje nam bank – zawsze warto przeanalizować czy będziemy w stanie wydać taką kwotę jeśli będzie taka potrzeba. Jeżeli nie to zdecydowanie zaaplikujcie o niższy limit.