Co musisz wiedzieć o pracy w biurze rachunkowym?

Biuro rachunkowe jest firmą, która zamiast właścicieli firmy podlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Nierzadko prowadzi również dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i sporządzanie deklaracji PIT. Do obowiązków rzetelnego biura rachunkowego należy dodatkowo tworzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Duże ale też niewielkie przedsiębiorstwa wielokrotnie preferują zacząć współpracę z biurem księgowym, niż zajmować się księgami rachunkowymi samemu. 

Jakie biuro rachunkowe będzie najlepsze dla mnie?

W Warszawie zaobserwujemy ogromne ilości biur księgowych. Mogą to być małe rodzinne przedsiębiorstwa, korporacje przyjmujące do pracy dziesiątki księgowych, ale też ogólnopolskie biura rachunkowe online. Na pewno niełatwo jest wybrać jedną słuszną możliwość będzie odpowiadać wszystkim.

Warto spojrzeć, czy firma, której chcesz powierzyć całą księgowość jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej i posiada Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby być księgowym. Nie jest konieczne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy powierzać odpowiedzialność firmie, która może nie znać się na księgowości.

Kolejnym aspektem, który powinno się sprawdzić jest przydzielanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe wyznaczają konkretnego doradcę, który ma za zadanie opiekować się Twoją firmą. Najczęściej masz bezpośredni kontakt do swojego doradcy i ma on wszystkie sprawozdania o Tobie zawsze w pogotowiu. Tańsze biura często nie dają takich opcji i za każdym razem, kiedy potrzebujesz jakiś informacji trzeba dzwonić na ogólnodostępną infolinię i czekać, aż przypadkowy doradca znajdzie Cię w systemie.

Czy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym

Na wstępie opłaca się podjąć się współpracy z biurem rachunkowym ponieważ jest to niesamowita oszczędność czasu. Prowadząc firmę nierzadko lepiej jest zarezerwować go na pozyskiwanie nowych kontrahentów, a także atrakcyjniejszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne tworzenie ksiąg rachunkowych. Co więcej – aby dobrze prowadzić księgowość w firmie trzeba być na bieżąco z często zmienianymi przepisami prawa w zakresie rachunkowości.

Ostatni już powód to odpowiedzialność za popełnione błędy. Jeżeli oddasz niepoprawny protokół do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, a oprócz tego, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W przypadku kiedy opłacasz niezawodne biuro rachunkowe – to ono płaci karę.