Czego boi się student? Słów parę o ubezpieczeniach dla studentów

Jesteś studentem? Czy może dopiero planujesz wybrać się na wymarzoną uczelnię wyższą wymarzony uniwersytet?

Czeka na Ciebie wspaniały i pracowity okres wypełniony po brzegi nauką interesujących rzeczy, poznawaniem nowych przyjaciół a może też podróży i wymian studenckich? Wśród tych wszystkich wspaniałych przeżyć i doświadczeń pamiętaj o tym co najważniejsze czyli o swoim zdrowiu. Przeczytaj aby dowiedzieć się, jakie istnieją opcje ubezpieczeń dla studentów. Jak długo ważne jest to ubezpieczenie oraz czy warto kupić także NNW? 

Ubezpieczenie w trakcie nauki – dotyczy się także studentów?

Osoby studiujące,które są pomiędzy 18 a 26 rokiem życia, dotyczy w dalszym ciągu ubezpieczenie zdrowotne na czas kontynuowania edukacji. Ubezpieczenie studenckie w ramach NFZ jest obligatoryjne i można się o nie ubiegaćna 2 sposoby:

  1. poprzez uczelnię
  2. poprzez członków familii, którzy są osobami pracującymi

Jeżeli student nie ma nikogo z rodziny,kto pracuje np. gdy jego rodzice nie żyją,albo nie posiadają ubezpieczenia, uczelnia może zgłosić taką osobę do ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia . Istotne kazuje się w tym wypadku jedynie to by zgłosić taki fakt władzom uczelni. W wypadku gdy dorosły żak jest małżonkiem/małżonką, zgłaszającym go do ubezpieczenia może być też pracujący współmałżonek.

Gdy student nie może stać się ubezpieczona poprzez NFZ przez nikogo z familii, zgłosi go uczelnia, ale tylko na wyraźny wniosek.

Z ubezpieczenia zdrowotnego osoba studiująca może korzystać przez cały czas nauki aż do czterech miesięcy od studiów zakończenia. 

Ważne żeby wspomnieć o tym, że studenci, którzy mają ponad 26 lat nie mają możliwości by korzystać z ubezpieczenia zadeklarowanego przez rodzicieli czy opiekunów prawnych. W takim razie ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ zapewnia uniwersytet. Żeby z tego skorzystać trzeba przedłożyć w dziekanacie odpowiedni wniosek w tym celu.

NNW jakie to ubezpieczenie i co powinno zawierać?

NNW oznacza ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Czas studiów jest często bardzo intensywnym okresem,warto w takim okresie solidniej zadbać o zabezpieczenie własnego zdrowia ,przez kupno nadprogramowej polisy. Polisa ta dla żaka jest nadprogramowym zabezpieczeniem, jakie można dopasować do własnych potrzeb. Zapewnia ona wsparcie finansowe w momencie nieszczęśliwego wypadku czy też przebywania w placówce medycznej. Polisę taką można wybrać samemu albo użyć tej proponowanej przez uniwersytet.

Warto tutaj wspomnieć,że polisa zapewniana przez uczelnie jest ubezpieczeniem grupowym. Do plusów należy tutaj bardzo korzystna cena tego ubezpieczenia, ale jest to powiązane ze strasznie niską kwotą odszkodowań w razie wypadków. Z tego powodu jeśli jesteś szczególnie narażony na ryzyko wypadków np. poprzez częste podróżowanie czy uprawianie ryzykownych rodzajów sportu jak przykładowo jazda konna, pomyśl nad wykupieniem nadprogramowe polisy, może okazać się przydatna.

Na rynku są także ubezpieczenia oferujące połączenie NNW z ochroną w wypadku pojawienia się różnych chorób. Jeśli chcesz zabezpieczyć sobie kompleksową ochronę może warto pomyśleć nad taką możliwością.

Czym są karty studenckie oraz w czym się przydają?

Karty studenckie mają wieloraki charakter co czyni,że są dość cenione. Przede wszystkim,w przypadku gdy płacimy za kartę studencką, mamy całoroczny dostęp do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dla żaków. Ta karta jest swoistym zabezpieczeniem,jednak nie daje gwarancji zabezpieczenia wobec wszystkich zdarzeń, które mogą się Tobie wydarzyć. jest trochę typów kart,które można dopasować do prywatnych upodobań np. ubezpieczać Cię w trakcie uprawiania niebezpiecznych sportów, albo podczas odbywania praktyk studenckich. Karty mają jeszcze jedną przydatną funkcję a mianowicie, uprawniają do korzystania  z rabatów np. z biletów na komunikację miejską czy z restauracji.

Obowiązkowe ubezpieczenie na Erasmusa

W przypadku wyjazdów na wymiany studenckie niektóre uniwersytety opróczNNW wymagają równieżwyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego w skrócie EKUZ. Karta ta jest potwierdzeniem ubezpieczenia w NFZ i uprawnia do skorzystania z opieki medycznej dzięki porozumieniupaństw członkowskich UE w dziale opieki zdrowotnej. Jak wyrobić kartę EKUZ? Jest możliwość zrobienia tego w wojewódzkim oddziale NFZ, po złożeniu wniosku. Teraz dokument ten można bez problemu wyrobić też online.

***

Typów ubezpieczeń studenckich jest olbrzymi wybór. Korzystnie jest zapoznać się z każdym żeby wybrać coś stosownego dla siebie i czuć się swobodnie i bezpiecznie w czasie studiów.