Czym jest Naczelna Rada Adwokacka?

Z pewnością wszyscy adwokaci, nie tylko w Kłodzku, słyszeli o Naczelnej Radzie Adwokackiej. Organizacja ta ma swoją siedzibę w Warszawie i zajmuje się szeroko szeroko pojętą opieką nad wszystkim co związane z zawodem adwokata. Co jednak przede wszystkim robi Naczelna Rada Adwokacka i kogo w niej spotkamy?

Kogo spotkamy w Naczelnej Radzie Adwokackiej?

Głównym dowodzącym Naczelną Radą Adwokacką jest oczywiście Prezes NRA. Pierwszym w historii prezesem był Cezary Ponikowski, który prowadził NRA w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 i 1928-1929. {Oprócz prezesaPoza prezesem w Naczelnej Radzie Adwokackiej pracują również adwokaci oraz dziekani okręgowych rad adwokackich. To co istotne, to że nigdy nie są to randomowi/przypadkowi prawnicy. Wybierani są przez Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może powołać ich więcej niż ośmiu z tej samej izby. Teraz prezesem NRA jest Przemysław Rosati, który został wybrany do tej roli w 2021 roku.

Jakimi rzeczami zajmuje się Naczelna Rada Adwokacka?

Jednym z najistotniejszych działań NRA jest bycie przedstawicielem adwokatury. Ponadto zajmuje się ona także ustalaniem zasad sprawowania zawodu i monitorowaniem działalności okręgowych rad adwokackich. To oczywiście nie są wszystkie zadania Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy prawnik w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się nadzór nad edukacją aplikantów. W liście kompetencji pojawiają się również równie istotne rozpoznawanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich albo prezentowanie wniosków oraz postulatów w zakresie tworzenia i stosowania prawa. Z trochę mniej istotnych zadań można tutaj wymienić np. tworzenie regulaminów odnośnie wzorów pieczęci organów adwokatury albo tego jak finansować wizytatorów. Bez dwóch zdań obowiązków adwokatów, którzy należą do Naczelnej Rady Adwokackiej jest zdecydowanie więcej. Właśnie z tego powodu jest w niej tak wiele osób.

Ulepszanie pracy adwokatom

Ponieważ Naczelna Rada Adwokacka sprawuje pieczę nad wszystkimi adwokatami, stara się też sprawić, że ich praca będzie szybsza i bardziej efektywna. Właśnie dlatego prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zaczął planować przejście na w pełni cyfrową komunikację z samorządem oraz wymiarem sprawiedliwości. Do tej pory wszystko odbywało się w większości analogowo, co potrafiło bardzo wydłużać proces. Tego typu zmiany jednak oznaczają duże zapotrzebowanie na środki pieniężne, a te Naczelna Rada Adwokacka chce uzyskać od adwokatów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie się to wiązało ze zwiększeniem składki, którą regularnie muszą opłacać prawnicy. Czasem jednak warto zainwestować w tak znaczącą zmianę jak przejście na cyfrową kancelarię. W dzisiejszych czasach, gdy niemal wszystko można załatwić przez internet, taka rewolucja powinna zajść już jakiś czas temu.