Dla kogo są kursy energetyczne?

Kursy SEP – czym są i kto powinien się nimi zainteresować?

Na wstępie warto wiedzieć, że są kursy SEP na poziomach G1, G oraz G3. Kursy takie mają za zadanie przygotować do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Taki egzamin musi zdać każda osoba, która chce pracować w branży energetycznej. Żeby zgłosić się na kurs musisz mieć 18 lat i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Powinieneś o nim pomyśleć jeśli jesteś studentem, który myśli o rozszerzeniu wiedzy w kwestii branży energetycznej, elektrycznej albo gazowej, albo jeśli jesteś wieloletnim pracownikiem i potrzebujesz dodatkowych uprawnień, albo kiedy dotychczasowe już się przeterminowały. Jak najbardziej w kursie SEP mają możliwość wziąć udział też świeże osoby, które nie mają żadnych umiejętności ani doświadczenia. Warto wiedzieć, że kursy energetyczne należy odnawiać co 5 lat.

Artykuł na podstawie oferty CSZ – kursy sep z Krakowa.

Co dadzą Ci uprawnienia po kursie SEP?

Kurs SEP zazwyczaj zawiera zajęcia teoretyczne, podczas których prowadzący odtwarza prezentację a następnie z egzaminu sprawdzającego tę wiedzę. Dużo firm prowadzących kursy SEP proponuje zrobienie go w dowolnym mieście w kraju, przykładowo w Krakowie, musi się jedynie zebrać grupa minimum 5 osób.

W trakcie kursu SEP kursantom będą przybliżone podstawy prawne, zasady BHP a także informacje na temat pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Uczęszczając na kurs energetyczny G1 otrzymasz certyfikat, który pozwoli Ci na monitorowanie urządzeń, instalacji i sieci energetycznych o napięciu równym oraz mniejszym od 1 kilowolta ale również takich z napięciem znamionowym większym od 1 kilowolta. Dodatkowo przechodząc kurs SEP i zaliczając egzamin państwowy dostaniesz możliwość użytkowania oraz pilnowania maszyn elektrotermicznych i tych do elektrolizy.

Następna kategoria kursu SEP to jest G2 i uzyskując takie kompetencje będziesz mógł zajmować się komponowaniem, modernizacją a także użytkowaniem maszyn, które przesyłają ciepło powyżej 50 kilowatów, a także kotłów, turbin wodnych czy też parowych, wentylacji i klimatyzacji o mocy powyżej 50 kilowatów.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj kursu SEP i jest to G3. Podczas niego dowiesz się o urządzeniach gazowych i uzyskasz kompetencje do obsługi, utrzymania i dozoru urządzeń i instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i powyżej, gazogeneratorów, turbin gazowych oraz maszyn, które są przeznaczone do wyrobu paliw gazowych. Na dodatek będziesz mógł się zajmować utrzymaniem urządzeń służących do oczyszczania, mieszania i przerabiania gazu oraz paliw gazowych. Ważna jest również możliwość użytkowania aparatury, która służy do kontrolowania, robienia pomiarów i przewodzenia siecią, instalacjami a także pojedynczymi urządzeniami. 

Jak z tego wynika każdy etap kursu SEP różni się od siebie zakresem obowiązków. Możesz dobrać taki, który będzie konieczny do Twojej pracy, ale też możesz zapisać się na wszystkie na raz. W Krakowie na pewno jest wiele firm, które zorganizują dla Ciebie kurs SEP i egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać na egzaminie?

Egzamin najczęściej ma miejsce tego samego dnia co był kurs i jest ustny. W trakcie niego komisja może zapytać się o budowę i sposób działania urządzeń, instalacji oraz sieci. Możesz spodziewać się również pytań o to jakie pracownik musi spełnić warunki żeby móc wykonywać prace kontrolne, pomiarowe i montażowe. Bardzo prawdopodobne że będą też zapytania o zasady BHP, udzielanie pierwszej pomocy i jak wygląda ochrona przeciwpożarowa. Ostatecznie może znaleźć się również pytanie jak zachować się w przypadku awarii, pożaru albo innego zagrożenia dla urządzeń i ludzi. Każde z tych zagadnień będzie Ci pokazane na kursie SEP w Krakowie albo innym mieście, więc nie musisz się martwić, że coś przeoczysz.