Dlaczego wybór między DJ a zespołem jest taki ważny?

Akompaniament muzyczny podczas wesela to jedna z najistotniejszych decyzji jakie czekają Młode Pary. Jeszcze parę lat wstecz oczywistym było wybranie zespołu muzycznego, jednak dzisiaj coraz częściej zatrudniany jest DJ. Odpowiednia muzyka na weselu zapewnia świetną rozrywkę, prawdopodobnie nikt nie chciałby wesela, podczas którego nikt nie tańczy bo jest byle jaka muzyka. Jakie są różnice pomiędzy zespołem muzycznym a DJ i która opcja jest lepsza cenowo?

Tekst we współpracy z DJ Laskowski – wodzirej na wesele.

DJ na wesele – jakie są tego plusy?

Przeważnie DJ posiada o wiele większą kolekcję muzyki, którą ma możliwość na weselu zagrać. Aktualnie gdy ma się dostęp do internetu i włącza się muzykę z komputera to ma się możliwość żeby zagrać w zasadzie każdy możliwy kawałek. DJ zazwyczaj jest korzystniejszą cenowo opcją od zespołu muzycznego, w szczególności dlatego, że pracuje sam. Na zespół składa się kilka osób, dodatkowo mają instrumenty i wkładają w to duży wysiłek fizyczny więc także cena za nich jest droższa. Kolejną zaletą DJa jest to, że nawet jeśli zrobi on sobie przerwę w pracy to muzyka może w dalszym ciągu grać. Jeśli chodzi o zespół muzyczny to przerwa na jedzenie jest równoznaczna z przerwą w tańcach, a niektóre zespoły planują te odpoczynki co kilka piosenek. Opłata DJa oczywiście jest inna w zależności od miejscowości, jego doświadczenia oraz popularności. Bez dwóch zdań w Warszawie zobaczymy zupełnie inną cenę niż w mniejszych miastach.

Co daje orkiestra na weselu?

Zespół muzyczny na weselu to dla niejednej Młodej Pary jedyny poprawny wybór. Takie rozwiązanie często wybiorą pary, które chcą na przyjęcie zaprosić większe grono starszych osób. Kiedyś abstrakcyjne było zamawianie DJa i starsze ciocie i wujkowie mogłyby zwyczajnie nie umieć się bawić. Zespół muzyczny pomimo tego, że posiada z góry określony repertuar to często udaje się go bardzo fajnie włączyć w gry, jakie zazwyczaj są na weselach. DJ nawet jeśli bardzo by pragnął to nie włączy tej samej piosenki w 5 różnych rytmach. Sporo osób twierdzi także, że wesele jest tak wyjątkowym i niepowtarzalnym wydarzeniem, że nie myśli o nim bez zespołu na żywo. Koszty orkiestry najczęściej mocno przewyższają te, które trzeba zapłacić za DJ.

Jak wybrać odpowiednią muzykę na wesele?

W pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o tym jakie są wasze preferencje. Wesele oczywiście jest dla gości, ale to przede wszystkim Wy jako Para Młoda musicie być z niego zadowoleni. Jeśli lubicie nowoczesne wydania utworów i bardzo dużą odmienność to DJ będzie jedynym właściwym wyborem. Jeśli Wasze przyjęcie weselne ma być dosyć wymyślne to lepszym wyborem będzie orkiestra. Zupełnie inną muzykę zaplanujecie gdy większa część gości będzie młoda, a inną gdy uroczystość ma być typowo rodzinna. Nieważne jest jednak czy wybierzecie zespół czy DJ na wesele – musicie zadbać o to żeby repertuar był dla Was odpowiedni. Na dodatku umówcie się z muzykami na to czy planujecie gry weselne, czy nie, jeżeli tak to jakie. Za każdym razem pamiętajcie również o zawarciu umowy.