Dwujęzyczność – plusy

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach znajomość języków jest bardzo ważna dlatego warto uczyć dzieci od przedszkola z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to super pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto gdzie znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, celem poznania plusów i zalet dwujęzyczności.

Czym jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w trakcie którego rodzice decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy warto zacząć taki proces? Prawdę mówiąc najlepiej wprowadzić go tak szybko, jak tylko będziecie mogli. Z tą decyzją nie ma po co czekać. Tak naprawdę noworodek od początku swojego życia podświadomie uczy się melodyjki języka i poszczególnych dźwięków. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do trzeciego roku życia. Warto także zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – co to jest?

Nauczanie tego typu to system oparty na nauczaniu konkretnych przedmiotów posługując się dwoma językami. W efekcie prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Plusy takiego sposobu nauczania to:

  • ustanawianie postaw zrozumienia odmienności geograficznej i tej w kulturze obszaru językowego który różni się ojczystego;
  • nauka książek, kultury czy też historii innych krajów;
  • szybszy dostęp do międzynarodowych programów związanych z nauką;
  • zachodzi możliwość zagranicznej nauki.

Dwujęzyczność – jej zalety

Plusów dwujęzyczności jest bardzo wiele. Niżej je wypunktowaliśmy.

  1. Większa tolerancja
    Czy zdajesz sobie sprawę, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej tolerancyjne. Ma to miejsce ponieważ intuicyjnie odczuwają, świat nie jest czarno biały.
  2. Dziecko będzie miało lepszą wymowę.
    Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono umiało samo skorygować swój akcent.

Korzyści dla opiekunów

Decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności przynosi korzyści wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze władać językiem obcym, a czasem nawet się z nim dokształcać.

Jak dwujęzyczność wpływa na rozwój dziecka?

Liczne badania potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze wspomaga proces jego rozwoju. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. Ponadto rozwija ona pamięć krótkotrwałą i ma duży wpływ na sprawne nauczenie się kolejnego języka. Jeśli rodzice położą odpowiednio duży nacisk na dwujęzyczność, z czasem zakres słów w dziecka będzie się zwiększać co pozwoli posługiwanie się dwoma systemami językowymi.