Frankowicze – kto im pomaga?

Często w mediach można znaleźć informacje o wygranych frankowiczów w sądzie. Podejmują oni decyzję o pozwaniu banku, i w większości przypadków taką rozprawę wygrywają. Dane pokazują, że jest to ok. 90% wygranych wyroków na rzecz frankowiczów. Pomimo tego nadal istnieje wielu pokrzywdzonych, którzy nie chcieli wnieść sprawy do sądu. Z jakiego powodu? Badania pokazują, że boją się oni konfliktu z tak dużą instytucją jaką jest bank. Dlatego powstały grupy wspierające frankowiczów, gdzie udzielana jest pomoc ekspertów w dziedzinie doradztwa prawnego. Warto więc zwrócić się do wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej, gdyż sukces w sądzie pozwoli na odzyskanie dziesiątki tysięcy złotych nadpłaconych składek, a także zmniejszenie rat kredytu. Od jakiegoś czasu osoby posiadające kredyty we frankach są w jeszcze korzystniejszej sytuacji, ponieważ Sąd Najwyższy a także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekli na rzecz frankowiczów. 

Grupy wsparcia dla frankowiczów

Najistotniejszym celem grup wsparcia dla frankowiczów jest dzielenie się wiedzą w zakresie praw kredytobiorców, a także narzędzi umożliwiających egzekwowanie swoich praw. Taka grupa solidaryzuje się mając jednego, wspólnego przeciwnika – bank. Warto pamiętać, że banki udzielając takich kredytów szybko się wzbogaciły w niekorzystny dla konsumentów sposób. Ponadto, osoby skrzywdzone zostały bez pomocy rządu, mogą liczyć jedynie na siebie. Próbowali oni dochodzić swoich praw, ale dopiero korzystne orzeczenie Sądu Najwyższego umożliwiło ujednolicenie prawa i zmaksymalizowało szansę na wygraną. Nie jest jednak to możliwebez odpowiedniego wsparcia profesjonalistów. Jedną z pierwszych inicjatyw, która powstała aby wesprzeć frankowiczów było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na tego typu grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się wiedzą, można również liczyć na wsparcie ekspertów. 

Ile wynoszą koszty postępowania? 

Niestety, pomimo prawa, które jest po stronie frankowiczów dużą przeszkodą okazały się znaczne koszty prowadzenia takiej sprawy. Niewiele osób może sobie pozwolić na takie obciążenie finansowe. Dzięki korzystnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego kancelarie adwokackie zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując wynagrodzenia dopiero po wygranej. Odsetek pozytywnie rozstrzygniętych spraw jest tak duży, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Ile kosztuje prowadzenie takiej sprawy? Jak egzekwować swoje prawa? Żeby w ogóle sprawa trafiła do sądu trzeba zapłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli zajdzie potrzeba powołania biegłych, wtedy koszty rosną o kolejny tysiąc. Oczywiście do tego dochodzi koszt wynagrodzenia dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeżeli sprawa trafi do wyższej instancji, wtedy trzeba zapłacić dodatkowe 2000 zł. W niektórych przypadkach całkowity koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób spłacających kredyt jest dużym obciążeniem. Na szczęście mogą oni liczyć na wsparcie ekspertów dzięki temu, że obecnie prawo jest po stronie pokrzywdzonych. Kancelarie adwokackie znalazły sposób, żeby prowadzić sprawę bez początkowych kosztów. 

Pomoc dla frankowiczów – istotne jest doświadczenie i wiedza 

Po korzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej coraz więcej kancelarii adwokackich jest chętnych do przyjmowania tego typu spraw z odroczonym honorarium. Nawet Ci kredytobiorcy, których nie było stać na wysokie koszty rozpraw, obecnie częściej szukają wsparcia u specjalistów. Jednakże, żeby wszystko przebiegało gładko należy znaleźć właściwą kancelarię która ma doświadczenie w tego rodzaju rozprawach. Trzeba pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces, przez co nie każdy prawnik sobie z nim poradzi. Należy dokładnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, ponieważ niektóre przyjmują takie sprawy licząc na szybki zarobek, pomimo braku wiedzy na ten temat.

Warto również zwrócić uwagę na to jaki zespół pracuje w danej kancelarii. Powinni w niej pracować nie tylko osoby idealnie znające prawo, ale także mający wiedzę z dziedziny finansów i ekonomii. Z tego powodu wiele kancelarii z pewnością nie dałaby rady sobie z pomocą kredytobiorcom. Wiele doświadczonych kancelarii prawnych można znaleźć np. w Gdańsku. Prawnicy do których zgłosi się kredytobiorca muszą zaproponować kompleksowe podejście do sprawy, a nie tylko zwykłą poradę prawną. Umowa podpisana przez poszkodowanego musi być przestudiowana indywidualnie, a później specjalista powinien zaoferować możliwe wyjścia z sytuacji i perspektywę dalszej współpracy. Następnym krokiem będzie złożenie pozwu w imieniu frankowicza, a później reprezentowanie go na rozprawach.

Adwokat doświadczony w tego typu sprawach będzie potrafił uzyskać maksymalny zwrot pieniędzy przez bank. Po podważeniu umowy kredytowej opłaca się dążyć do wykreślenia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Nie można zapominać, że bank stać na to, aby zapewnić sobie cały zespół doskonałych prawników. Jedynie kancelaria mająca doświadczenie w sprawach pomocy frankowiczom będzie świadoma kroków, jakie może podjąć bank w sądzie. Kiedy poszkodowany podejmie już decyzję o założeniu sprawy w sądzie, niezbędnych informacji i godnych polecenia ekspertów może znaleźć na grupach wsparcia działających w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom