Implanty czy proteza – co wybrać?

Mówi się że piękny uśmiech to nasza największa ozdoba. Próchnica i urazy mechaniczne to najpopularniejsze przyczyny powstawania ubytków zębach. Dziury w uzębieniu są nie tylko nieestetyczne ale mogą doprowadzić także do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Do takich liczy się przesuwanie okolicznych zębów, które niesie za sobą wady zgryzu. Kiedy robią się luki należy odwiedzić gabinet protetyczny jak najszybciej. Postaramy Ci się przybliżyć najpopularniejsze metody.

Protezy dentystyczne

Protetyka ma wiele fanów, wiąże się z niższym kosztem niż implantologia,a także przebieg jest dużo krótszy. Protezy można kategoryzować na stałe i ruchome. Do stałych zaliczamy takie które wyciągamy na noc. Ich wadą jest to że powinniśmy je wyczyścić z resztek pokarmu, są również bardziej obszerne niż inne metody. Użytkownik musi przyzwyczaić się do noszenia ich. Współczesne protezy są bardzo podobne do wyglądu fizjologicznych zębów a ich dostosowanie w pracowni protetycznej gwarantuje komfort użytkowania. Protezy stałe to mosty oraz korony, które protetyk mocuje do zębów pacjenta. Korony są przymocowane do bazy stworzonej ze stałego zęba, a mosty do okolicznych zębów. Do zamocowania mostu lub korony trzeba oszlifować ząb. Może to budzić strach, natomiast gdy jesteś po leczeniu kanałowym nie ma to większego znaczenia.

Implanty dentystyczne

Implanty to niewątpliwie jedno z najbardziej wytrzymałych rozwiązań, ale też najbardziej skomplikowanych. Podczas zabiegu dentystycznego tytanowa śruba mocująca implant umieszczana jest w szczęce, co naśladuje naturalny korzeń zęba. Po zakończonym zabiegu trzeba poczekać parę miesięcy, by implant zrósł się z tkanką, co istotnie wydłuża czas leczenia. Jako ostatni element na śrubie osadzana jest korona, którą robi pracownia protetyczna. Jest to zabieg mniej agresywny niż protezy stałe, ponieważ nie narusza się się okolicznych zębów. Protetyk odwzorowuje wyłącznie brakujący ząb. Wszystkie opisane metody są możliwe do wykonania w naszym gabinecie protetycznym w Częstochowie, umów się na wizytę a znajdziemy razem najbardziej korzystne dla Ciebie rozwiązanie.