Jakie istnieją rodzaje kredytów i czym się różnią?

W dzisiejszych czasach branie kredytu stało się całkowicie normalną sprawą. Bierzemy telefony na raty, bierzemy samochód na kredyt i bierzemy hipoteki na budowę domu. Są możliwości żeby brać pożyczki po wypełnieniu prostego formularza, a banki rywalizują w ofertach kredytów gotówkowych. Czy mamy świadomość czym różnią się kredyty gotówkowe od bezgotówkowych? Czy sprawdzamy rankingi kredytów gotówkowych, czy sięgamy po ten z naszego banku, bo jest to najprostsze?

Jakie istnieją rodzaje kredytów?

Jeden z łatwiejszych do otrzymania kredytów jest kredyt konsumpcyjny, inaczej nazywany gotówkowym. Taki kredyt brany jest przeważnie na kilka miesięcy do kilku lat i można przeznaczyć go na dowolny cel – sprzęt AGD, auto, remont mieszkania albo wakacje. Kolejny kredyt, który jest bardzo powszechny, to kredyt hipoteczny. Udzielany jest on na zakup nieruchomości i spłacany jest nawet przez kilkadziesiąt lat. Takie kredyty z powodu wysokiej kwoty i długiego czasu spłacania najczęściej posiadają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – trzeci typ, który pozwala na połączenie kilku kredytów w jeden. W konsekwencji do opłacania mamy tylko jedną ratę i nie musimy przejmować się, że o czymś zapomnimy. Na koniec dobrze jest powiedzieć też o karcie kredytowej oraz kredycie ratalnym. Można je zaliczyć do najdostępniejszych kredytów, dlatego że przeważnie nie musimy nawet iść do placówki aby je otrzymać. Bardzo często również nie są oprocentowane, oczywiście jeżeli spłacamy zobowiązanie terminowo.

Różnica między kredytem bezgotówkowym i gotówkowym

Warto wspomnieć, że kredyt to nie to samo co pożyczka, kredyt jest udzielany jedynie przez banki, albo organizacje, które są w posiadaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Działalność banków jest bardzo szczegółowo opisana w rozporządzeniu o kredycie konsumenckim, dla odmiany firmy udzielające pożyczek działają na podstawie kodeksu cywilnego.

Poza pożyczkami rozpoznać możemy kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Różnica między tymi dwoma jest bardzo prosta, ale dziwić może, że kredyty bezgotówkowe, to nie jest jeden produkt, ale kategoria, w którą wlicza się kilka różnych kredytów. Kredyt gotówkowy, zwany także konsumenckim, to kredyt, z którego środki zostają nam przelane prosto na konto bankowe i możemy wydać je na dowolny cel. Bank nie jest zainteresowany czy przeznaczymy je na nowy telewizor, zakup mebli, czy na wakacje. Kredyt jest przydzielany na ustaloną kwotę i na to, czy go otrzymamy wpływa między innymi nasza zdolność kredytowa, albo wysokość wypłat. Za taki kredyt zawsze pobierane są opłaty w postaci prowizji i oprocentowania. Tego typu kredyty dawane są na czas od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to tak naprawdę kategoria, w której jest kilka różnych kredytów, między innymi:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na koncie bankowym.

Co jest największą różnicą między kredytem gotówkowym, a kredytami bezgotówkowymi? Biorąc jeden z kredytów wymienionych powyżej nie będziemy mieć wolnej gotówki, którą możemy wypłacić, wydać na dowolny cel, albo schować na lokacie. W przypadku kredytów hipotecznych środki przeznaczane są na zakup domu i bardzo często przelewane są bezpośrednio do sprzedającego albo dewelopera. Kredyt konsolidacyjny ma za zadanie połączyć nasze inne kredyty, więc ponownie – nie otrzymujemy pieniędzy na konto. W przypadku karty kredytowej i linii kredytowej na koncie bankowym, jesteśmy w stanie środki wydać na dowolny cel, mimo wszystko jest to zazwyczaj mała suma i nie możemy jej na przykład zamienić na gotówkę, dosyć często też nie zrobimy przelewu za te pieniądze.

Czy opłaca się korzystać z kredytów gotówkowych?

Kredyty gotówkowe w większości udostępnione są dla dużej grupy osób, jeśli tylko mają oni zdolność kredytową. Nie jest ważne czy jesteś emerytem, obywatelem innego kraju czy rolnikiem, bezproblemowo odnajdziesz bank, w którym po uzupełnieniu wniosku i dostarczeniu dokumentów otrzymasz kredyt gotówkowy. Wskazówki o tym w którym banku możesz ubiegać się o kredyt i w którym miejscu otrzymasz najkorzystniejszą ofertę dobrze jest zweryfikować w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy powinien sam zadecydować czy warto zaciągać kredyty gotówkowe. Warto mieć na uwadze, że zawsze będziemy bankowi spłacać większe sumy, niż nam udostępnił. Jeśli mamy potrzebę, żeby skorzystać z tego produktu to opłaca się sprawdzić w rankingu kredytów gotówkowych, w którym banku jest najkorzystniejsza oferta i udać się właśnie tam i nie wybierać najprostszej opcji jaką jest branie kredytu w banku, w którym mamy rachunek.