Kiedy konto firmowe jest potrzebne?

Prowadzenie firmy związane jest z okresowymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także z Urzędem Skarbowym. Trzeba to wykonywać tylko za pomocą konta bankowego, gdyż instytucje te przyjmują tylko rozliczenia bezgotówkowe. Dlatego można powiedzieć, że posiadanie konta firmowego jest potrzebne, żeby móc prowadzić firmę. Jest to fakt, który nikogo nie powinien dziwić. Dlatego wielu przedsiębiorców po założeniu firmy udaje się do banku, w celu założenia konta firmowego. Jednakże wiele przedsiębiorców zastanawia się, czy może używać swoje konto prywatne, aby móc dokonywać rozliczeń składkowych i podatkowych? Bez wątpienia rachunek firmowy jest sporym ułatwieniem dla właściciela firmy, pozwala na stosunkowo łatwe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę konieczne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto prywatne?

Konto firmowe – co mówi prawo

Konto firmowe pozwala swobodnie operować finansami firmy. Umożliwia również w miarę proste rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy urząd skarbowy. Można powiedzieć, że konto firmowe jest bardzo podobne do tego osobistego, czyli pozwala wypłacać gotówkę, czy płacić kartą. Czy przepisy zobowiązują do założenia osobnego konta firmowego? Prawo nie określa tego jednoznacznie. Nie ma paragrafu, który nakładałby obowiązek zakładania osobnego konta. Czyli w teorii można wykorzystywać konto osobiste, również aby móc rozliczać się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wtedy w czasie rejestracji działalności gospodarczej trzeba jedynie podać numer konta osobistego.

Czy łączenie konta osobistego z firmowym jest rozsądnym pomysłem? 

Jak już wspomniano wyżej, nic nie stoi na przeszkodzie żeby posiadać jedno konto bankowe do celów osobistych i firmowych. Jednakże należy postawić sobie pytanie – czy warto? W praktyce to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Na takim koncie bankowym robi się bałagan, gdyż nie rozgranicza on transakcji firmowych i prywatnych. Może to rodzić spore problemy zwłaszcza w przypadku kontroli, którą przeprowadza urząd skarbowy. Wówczas przedsiębiorca ma obowiązek wskazać, które transakcje związane są z zarządzaniem firmą. Ponadto jest to duże utrudnienie w codziennym zarządzaniu domowym budżetem oraz finansami przedsiębiorstwa. Odstępstwem od tej reguły jest mikroprzedsiębiorstwo, którego jedyne transakcje to te związane z ZUS i urzędem skarbowym. Należy tylko pamiętać, że rozliczenia z tymi urzędami dokonuje się przy użyciu konta bankowego, którego numer podano przy zakładaniu firmy.

Biała lista podatników VAT a rachunek firmowy

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tej sytuacji jest wyjątek od reguły. Podatnicy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT z całą pewnością powinni założyć konto firmowe. Zwłaszcza, jeśli przelewy przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. Wówczas trzeba sprawdzić, czy numer bankowy płatnika znajduje się na białej liście podatników VAT, którą prowadzi Ministerstwo Finansów. Przepisy mówią, że na takiej liście może figurować tylko i wyłącznie konto firmowe. Zignorowanie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Jak znaleźć najodpowiedniejsze konto bankowe?

Jak widać posiadanie konta firmowego jest nie tyle obowiązkiem, co uproszczeniem dla podatnika, z tego powodu naprawdę warto je założyć Mimo wszystko oferta banków jest bardzo szeroka i niełatwo znaleźć najodpowiedniejszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co patrzeć szukając idealnego konta bankowego? Zapoznając się z ofertą banków warto kierować się tym samym, co w przypadku poszukiwania konta prywatnego. Oczywiście wyjątkowo istotną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Stały, miesięczny koszt może być dużym obciążeniem zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w zdecydowanej większości przewiduje prowadzenie bez opłat, to mimo wszystko trzeba być ostrożnym. Jednakże bezkosztowe prowadzenie konta bankowego może wiązać się z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Następnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest koszt wyrobienia oraz utrzymania karty płatniczej. Często można używać karty płatniczej przewidzianej do konta firmowego, a najkorzystniejsze oferty zakładają brak ukrytych opłat. Pomimo tego także w tym przypadku może być to związane z określonymi warunkami. Najczęściej jest to określona ilość transakcji w miesiącu. Korzystając z konta firmowego często przedsiębiorcy muszą wypłacić gotówkę, a nie mają czasu, aby iść się bezpośrednio do placówki. Dlatego należy szukać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bezpłatna. Z całą pewnością podstawą przy prowadzeniu konta firmowego jest wykonywanie przelewów, co zdecydowanie powinno być bezpłatne. Uiszczanie opłat za każdy przelew wychodzący może zbyt mocno obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie znaleźć najlepsze konto firmowe?

Banki zazwyczaj reklamują swoje oferty w mediach. Pomimo tego nie warto zbyt pochopnie podejmować decyzji. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowych rankingów kont firmowych. Wówczas można porównać rozmaite oferty banków w bardzo łatwy sposób. Ranking kont firmowych jest na bieżąco aktualizowany, dzięki temu możemy mieć pewność, że taka oferta jest w danej chwili aktualna.