Kraków i wynajem mieszkania turystom – jak to zrobić i czego pilnować?

Od dawna wiadomo, że najem apartamentów jest opłacalny. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej pomyśleć o najmie krótkoterminowym. Szczególnie dzisiaj, gdy zapotrzebowanie na tego typu miejsca jest coraz większe. O wiele częściej turyści wybierają całe mieszkania, zamiast pokoi w hotelu. Na skutek tego są bardziej niezależni, mogą samodzielnie przygotowywać posiłki, często też cena jest konkurencyjna. Zachęca też do tego coraz większa ilość stron internetowych, na których pojawiają się oferty najmu krótkoterminowego. O czym należy pamiętać podczas wynajmowania lokalu turystom i na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę?

Jak najlepiej wynajmować krótkoterminowo?

Zdecydowanie najbardziej popularnym sposobem jest zostanie gospodarzem na portalu Airbnb. Innym sposobem będzie udostępnienie swojego mieszkania na portalu Booking. Właśnie na tych portalach turyści przeważnie rozpoczynają poszukiwania noclegów. Poza tymi najczęściej wybieranymi sposobami można również wystawić ogłoszenie na portalach z bazą noclegową albo na stronie informacji turystycznej.

Warto mieć na uwadze to, że większe miasta, takie jak Kraków, wymagają wpisania wynajmowanego mieszkania do specjalnej ewidencji. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez zgłoszenia swojej nieruchomości wynajmowanie będzie nielegalne. Do ewidencji zajrzeć może tak naprawdę każdy. Wszystko to przez ogromną ilość zażaleń, które tworzyli sąsiedzi wynajmowanych apartamentów.

Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?

Jednym z częściej zadawanych pytań u księgowych w Krakowie jest to, czy konieczne jest tworzenie działalności gospodarczej, żeby wynajmować lokal krótkoterminowo. Odpowiedź nie jest prosta, gdyż zgodnie z definicją tego typu wynajem w Krakowie powinien być sklasyfikowany jako działalność profesjonalna, a w związku z tym trzeba działalność gospodarczą stworzyć. Pojawiały się jednak już sytuacje, kiedy to osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, nie otwierały firmy i wygrywały w sądzie sprawy przeciwko Urzędowi Skarbowemu, który twierdził, że powinni płacić wyższy podatek. Każdy taki przypadek warto więc przeanalizować indywidualnie. Wszystkie biura księgowe w Krakowie na pewno z chęcią przeanalizują czy trzeba działalność gospodarczą zakładać, czy nie jest to opłacalne.

Rozliczanie podatku od najmu krótkoterminowego

Rzeczą oczywistą jest za to konieczność zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Ponieważ najem krótkoterminowy przynosi nam zyski, to musimy to zaliczyć jako nasz dochód. Jeśli mamy firmę to najłatwiej będzie wybrać się na konsultację do biura księgowego w Krakowie. Nie ma tylko jednego sposobu na rozliczanie się z fiskusem. Najbardziej popularna metoda jest wykorzystanie zasad ogólnych. W takiej sytuacji od przychodów można odliczyć poniesione koszty – jest to najkorzystniejszy sposób. Do wielkiego wora kosztów można wliczyć rachunki za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy oraz czynsz do wspólnoty. Wtedy rozliczamy sam dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie łatwo zauważyć – krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań wymaga załatwienia paru formalności, o których nie powinno się zapominać. Pamiętajcie, że w przypadku wątpliwości warto skontaktować się z księgowymi w Krakowie, gdyż tam otrzymacie odpowiedzi na wszelkie wasze pytania na temat prowadzenia działalności gospodarczej i o płaceniu podatków. Krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań nie jest tym samym, co najem długoterminowy i zdecydowanie warto policzyć czy jest korzystniejszy. Tym bardziej księgowa w Krakowie pomoże przy wszelkich koniecznych obliczeniach.