Kryptowaluty- przewodnik dla żółtodziobów

Na pewno każdy słyszał o kryptowalutach, jednak nie każdy wie co to właściwie jest? Najprościej można zdefiniować, że jest to waluta wirtualna, która nie posiada swojego fizycznego odpowiednika. Obecnie w obrocie na rynku jest wiele kryptowalut, ale najpopularniejszą z nich jest ta, która powstała w 2009 roku, czyli Bitcoin. Kryptowaluty należą do rozproszonego systemu księgowego opierającego się na kryptografii. Zdecydowana większość państw świata uznaje je za legalny środek płatniczy. Oczywiście, aby dokonać transakcji kryptowalutą dany sprzedawca musi uznawać ten środek płatniczy. Rejestr księgowy poszczególnych transakcji jest upubliczniony, jedynie użytkownicy biorący w niej udział mają do niej pełen dostęp dzięki zastosowaniu właściwych kluczy do szyfrowania. Obecnie powstałe kryptowaluty działają mniej więcej w podobny sposób-
opierają się na łańcuchu bloków a fachowo to ujmując na blockchainie. Gdziemożna kupić kryptowaluty? Jak odbywa się handel kryptowalutami?

Decentralizacja jako najistotniejsza cecha kryptowalut

Czym tak naprawdę jest decentralizacja kryptowalut, i na czym ona polega? W skrócie chodzi o to, że wirtualne pieniądze nie są zależne od żadnego organu, czy organizacji. Opierają się na systemie blockhain, przez co nikt nie może decydować o ich emisji, ani w żaden inny sposób wpływać na ich wartość. Jest to cecha, która zapobiega wszelkim manipulacjom kursem. Żaden kraj nie może wpłynąć na ich kurs. W przypadku klasycznych walut wszelkie transakcje dokonywane są z pomocą zewnętrznego podmiotu czyli banku. Bez niego nie jakiegokolwiek przelewu. Jest to z pewnością wada, gdyż w przypadku awarii w danym banku posiadacze kont pozbawieni zostaliby sposobności wykonywania przelewów. Przy walutach wirtualnych nie istnieje ten problem, gdyż dokonywane transakcje są sprawdzane przez wielu użytkowników w tym samym momencie. W sytuacji kiedy któryś odejdzie, na jego miejsce od razuwchodzi kolejny, co daje pewność sprawności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne wady. Jedną z nich jest znacznie dłuższy czas transakcji, gdyż zazwyczaj zdolności obliczeniowe użytkowników są niewystarczające. O kryptowalutach z pewnością nie można powiedzieć, że są dobre dla środowiska, ponieważ obsługa takich transakcji pochłania wyjątkowo duże ilości prądu. 

Gdzie można zakupić kryptowaluty?

Większość transakcji kupowania i sprzedaży kryptowalut odbywa się na kryptogiełdach. Jest to miejsce oferujące wyjątkowo niewygórowane kwoty transakcji, oraz wygodę. W tym przypadku wyłącznym kosztem jest prowizja, ponieważ kryptogiełdy nie pobierają stawki za założenie konta. Oczywiście istnieje dużo kryptogiełd oferujących różne kryptowaluty, odróżniają się również między sobą jakością oferowanego bezpieczeństwa. Warto sprawdzić ranking giełd kryptowalut, aby móc wybrać najodpowiedniejszej. Nie można zapomnieć, że giełda nie jest jedyną opcją. Kryptowaluty można również zakupić:
w kantorze z wirtualną walutą,
od innego właściciela kryptowalut,
w bitomacie.
Oczywiście nie każda kryptowaluta będzie dostępna w powyższych miejscach, zdecydowanie największy wybór będzie na giełdach. 

Sposoby przechowywania kryptowalut

Kiedy już staniemy się posiadaczami kryptowaluty poprzez np. zakup na giełdzie pozostaje pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel posiada dwa szyfry- prywatny i publiczny. Klucz publiczny można dać innym użytkownikom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Klucz prywatny jak sama nazwa wskazuje jest jedynie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela. Z jego użyciem można zarządzać dostępnymi środkami. Oczywiście nie wolno dopuścić do przejęcia klucza przez inne osoby. Doprowadzi to do przejęcia kontroli nad naszym portfelem przez osoby niepowołane. W przypadku kryptowalut nie ma możliwości oszustwa. To dzięki temu, że każda jednostka ma niepowtarzalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W przypadku jakiejkolwiek nieprawidłowości między rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest natychmiast usuwana przez system. 

Jak płaci się kryptowalutą

Jak wyglądają transakcje z użyciem wirtualnych walut? Jest to przelewanie między portfelami, a następnie kontrola poszczególnych transakcji przez uczestników określonej sieci. Aby transakcja była możliwa dany podmiot musi oczywiście udostępnić możliwość rozliczania się w ten sposób. Kryptowalutami oczywiście można również handlować na giełdach. W sytuacji portfeli walut wirtualnych wyjątkowo ważną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo swojego portfela. Pod żadnym pozorem nie można pozwolić na utratę osobistego szyfru, ponieważ nie ma możliwości jego odzyskania. W sytuacji kiedy już dojdzie do straty klucza właściciel traci bezpowrotnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Warto wspomnieć, że w chwili obecnej najpopularniejszą walutą wirtualną jest bitcoin. Za jego sprawą ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz bardziej znany i coraz więcej podmiotów udostępnia opcję dokonywania transakcji walutą wirtualną. Obecnie w obrocie jest ok. 4000 różnych kryptowalut. Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym oczywiście należy się zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i zasadami dokonywania transakcji.