Najlepszy adwokat dla Ciebie – sprawdź jego specjalizację

W teorii każdy adwokat może zająć się zarówno sprawą cywilną jak i karną. Często zdarza się sytuacja kiedy prawnik tego samego dnia idzie na rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc popularniejsze stają się wyspecjalizowane kancelarie adwokackie, które nie przyjmują wszystkich spraw? Jakie wyróżniamy specjalizacje u adwokatów i czemu są tak bardzo ważne? Jak to się dzieje, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie prawnicze są bardzo cenione, a w małych miejscowościach dalej adwokaci nie przekonali się do tego modelu?

Kancelarie prawne butiki – czym są i jak pracują?

Od mniej więcej 10 lat w Polsce można natknąć się na kancelarie prawnicze, które noszą nazwę butików. Są to kancelarie bardzo wyprofilowane i biorą na siebie jedynie takie sprawy, które wpisują się w ich specjalizację. Oznacza to, że adwokaci będący w kancelarii o specjalizacji prawa spółek nie podejmą się sprawy rozwodowej. Są one mocno powszechne w Warszawie, ale mniejsze miejscowości wciąż nie mogą się przekonać do takiego sposobu działania. Spowodowane jest to tym, że nie ma tam tak wielkiego popytu na adwokatów i nawet takich ogólnych kancelarii prawniczych nie ma zbyt wiele.

Prawo zmienia się niezmiernie szybko i bycie na bieżąco ze zmianami w ustawach z każdej specjalizacji jest w zasadzie niemożliwe. Jeśli adwokaci rozwijają się tylko w jednej dziedzinie prawa to będą na bieżąco z kolejnymi aktualizacjami, a w konsekwencji zaoferują szybsze i bardziej profesjonalne obsłużenie klienta. Kancelaria ta nie przyjmuje spraw z pozostałych dziedzin ponieważ będzie się to wiązało ze zbyt długim czasem na wdrożenie się. Oczywiście jest to pewne wyrzeczenie, ale zapewnienie sobie renomy i przedstawianie się jako wyspecjalizowana kancelaria adwokacka często spowoduje, że więcej klientów mających potrzebę aby rozwiązać swój kłopot w danej dziedzinie wybierze się właśnie do niej, a nie do ogólnej kancelarii. Na skutek posiadania specjalizacji zmniejszamy konkurencję na rynku.

Co sprawia, że bycie wyspecjalizowanym adwokatem jest ważne?

Odnajdując odpowiednią dla nas dziedzinę prawa jesteśmy o wiele bardziej atrakcyjni dla potencjalnych klientów. My nie nie martwimy się czy oferujemy dobre jakościowo usługi, a klient nie musi zastanawiać się czy dobrze zrobił powierzając nam swoją sprawę. Nie jest możliwe aby adwokat był biegły w każdej specjalizacji, a prowadzenie spraw dotyczących prawa rodzinnego i energetycznego jednocześnie spowoduje tylko, że zakopiemy się w dokumentach dotyczących obu i ostatecznie nie będziemy mogli doskonale poprowadzić ani jednej.

Jeżeli jesteś prawnikiem to z pewnością zależy Ci na znalezieniu dobrego miejsca pracy, gdzie każdy będzie doceniał to co robisz. Dla wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej przygotowanie prawnika nie jest łatwym zadaniem i potrzeba dużego nakładu pracy, w związku z tym zależy im na utrzymaniu adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo rozległe i można wyszczególnić prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne i karne, a specjalizacje te można podzielić na jeszcze większą ilość bardziej szczegółowych specjalizacji, dzięki czemu każdy może odnaleźć coś w czym będzie czuł się pewnie i co będzie jego mocną stroną.

Jakie specjalizacje opłaca się wybrać?

Do wyboru są w zasadzie dwa rozwiązania – można zająć się bardzo popularną dziedziną prawa, w której zawsze się coś dzieje i można spodziewać się dużej ilości klientów, albo zrobić całkowicie na odwrót i wybrać niszowy kierunek. W tej drugiej sytuacji może się okazać, że będziesz jednym z kilku adwokatów, którzy pracują z tym rodzajem prawa. Dzięki temu duża ilość klientów będzie się zwracać od razu do Ciebie.

Podczas wybierania specjalizacji warto zadać sobie pytanie z jaką branżą chcemy mieć kontakt codziennie. Jeżeli przerażają nas zabójstwa to pewnie nie powinniśmy zajmować się prawem karnym, ponieważ prowadzenie takich spraw może nas przerosnąć.

Powinniśmy również spojrzeć na miejsce, w którym będziemy pracować jako adwokat. W miastach na południu Polski może nie być potrzebna kancelaria prawnicza specjalizująca się prawem morskim, a w Warszawie w przeciwieństwie do małych miast mogą być potrzebni adwokaci specjalizujący się w relacjach międzynarodowych.

Z roku na rok na rynku pojawia się wielu świeżych absolwentów prawa, mających ogromną konkurencję. Powinni się więc wyróżnić w pewien sposób, tak żeby nie być kolejnym prawnikiem od wszystkiego i od niczego.

Źródło: https://adwokat-topczewska.pl/