Nowości w księgowości na 2022 rok

Rok 2022 szykuje dla nas sporo modernizacji w należnościach podatkowych. Tworzy się modernizacja Polski Ład, która ma bardzo przemodelować bieżący system podatkowy. Jakie modyfikacje w kwocie wolnej od podatku i progach podatkowych będą w przyszłym roku? Czy są tak korzystne jak były przedstawione przez polityków, czy może jednak dużo Polaków straci na nich więcej niż mogłoby zyskać? Na co muszą przygotować się biura rachunkowe?

Zmiany w kwocie wolnej od podatku i w progach podatkowych

Kwota dochodu wolna od podatku w bieżącym roku wynosi 8 tys. zł, a osoby do 26 roku życia mają zerowy PIT. W 2022 ma ona być zwiększona do 30 tys. zł dla wszystkich, bez względu na wysokość zarobków. Dzięki temu niemal 70% emerytów i rencistów nie będzie wcale płacić podatków.

W Polsce od wielu lat nie były modyfikowane progi podatkowe. Co za tym idzie nie ważne, że kilkanaście lat temu ludzie otrzymywali znacznie mniejsze wypłaty niż dziś – próg był taki sam jak dziś i wynosi 85 528 zł. Aktualnie nie jest to kwota niemożliwa do zdobycia w trakcie roku pracy i zwiększenie jej jest bardzo pozytywnym rozwiązaniem. Drugi próg podatkowy pojawi się po przekroczeniu 120 tys. zł.

Jakie zmiany w składce zdrowotnej nas czekają w 2022 roku?

W przyszłym roku ulegną zmianom zasady na jakich trzeba będzie odprowadzać składkę zdrowotną. Do tej pory była to z góry określona kwota i każdy przedsiębiorca, który prowadził firmę płacił stałą kwotę za dany rok. Od przyszłego roku wszyscy przedsiębiorcy będą opłacali składkę, która będzie zależna od osiąganego dochodu. Oznacza to, że im większy dochód, tym wyższa będzie składka. Z tego powodu księgowość stanie się bardziej skomplikowana a to spowoduje, że biura rachunkowe w Gdyni i reszcie kraju dostaną większą ilość roboty.

Na dodatek każdy podatnik zostanie pozbawiony możliwości jej odjęcia. Oznacza to, że odwrotnie do aktualnej sytuacji, od 2022 roku będziemy płacić pełen podatek oraz składkę zdrowotną , która wyniesie 9% naszej wypłaty. Będzie to duże zwiększenie opłat.

Kolejną modernizacją ze składkami zdrowotnymi będzie obligatoryjne płacenie ich przez członków zarządu spółek, którzy do tej pory nie musieli tego robić.

Czy pojawią się zmiany przy wypłatach gotówkowych?

W obecnej chwili przedsiębiorcy mogą opłacać zobowiązania za pomocą przekazów gotówkowych do 15 000 zł. Jeżeli faktury opiewają na większe kwoty – konieczne jest zastosowanie metody przelewem na rachunek bankowy kontrahenta. W 2022 roku suma ta zostanie zmodyfikowana i zostanie zmniejszona do 8 tys. zł. Zmiana ta jest związana z tym, że wiele oszustw podatkowych odbywa się gotówkowo. Pomniejszając tę kwotę zmusza się firmy do robienia większej ilości przelewów, a to znowu daje większą transparentność.

Zachętą dla takich firm ma być ulga na terminal w podatku dochodowym. Wobec tego wydatki na kupno i obsługę terminala płatniczego wliczy się do kosztów uzyskania przychodu i ponownie odliczyć od dochodu jako ulgę podatkową.

Zmian jest sporo i skierowane są one zarówno do osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Więcej obowiązków pojawi się w księgowości. Praca w księgowości wiąże się z musem nabywania wciąż nowej wiedzy na temat podatków, dlatego dobrze jest znaleźć takie biuro rachunkowe, gdzie ekonomiści będą zawsze na bieżąco. Stuprocentowo odwiedzicie takie miejsce w Gdyni, np. https://ksiegowygdynia.pl/.