Praca zdalna – co na to kodeks pracy, czy będą jakieś zmiany?

Skąd pomysł na dopisanie pracy zdalnej do kodeksu pracy?

Na początku 2020 kiedy w Polsce na dłużej zagościła pandemia i wszystkie związane z nią ograniczenia, konieczna była ogromna zmiana w sposobie działania dużej ilości firm. Niemal wszystkie restauracje trzeba było pozamykać, w wielu miejscach musiały zostać wprowadzone zmiany, tak aby jak najbardziej zminimalizować spotkania pracowników. W spółkach, w których można było to zrobić, pracownicy zaczynali pracować zdalnie i powstał wtedy problem z regulacją takiej pracy. Wcześniej nie zdarzało się to często, przedsiębiorstwa musiały same wymyślić zasady pracy na odległość.

Co będzie dopisane do kodeksu pracy?

W kodeksie pracy, który ma opisać też możliwość pracy zdalnej znaleźć się mają takie rzeczy jak:

  • uregulowanie zasad realizowania pracy poza siedzibą firmy,
  • możliwość wykonywania pracy zdalnej na prośbę osoby zatrudnionej,
  • prawo do anulowania pracy zdalnej tak samo przez przełożonego, jak i przez pracownika,
  • unormowanie zobowiązań przełożonego w stosunku do zatrudnionego,
  • kontrola pracy zdalnej pracownika przez pracodawcę,
  • zakaz dyskryminacji osoby zatrudnionej, która pracuje poza siedzibą firmy

Dzięki temu znajdą się w nim wszystkie niezbędne zalecenia zarówno dla osób zatrudnionych jak i pracodawców. To co jest najważniejsze to, że pracodawca wyrażający zgodę na pracę z domu osoby zatrudnionej mimo wszystko musi dostarczyć mu przedmioty i sprzęt konieczne aby wykonywać pracę, a także opłacić ewentualne naprawy urządzeń. Powinno się też wiedzieć, że możliwa jest zarówno praca poza biurem na stałe jak i okazjonalna. W takiej sytuacji pracownik powinien zanieść wniosek na papierze albo w formie maila. Mówiąc o okazjonalnej pracy zdalnej mamy na myśli pracę nie więcej jak 12 dni w roku kalendarzowym. Co ważne na okazjonalną pracę z domu nie może wysłać pracownika przełożony. Tutaj chęć realizowania pracy w domu musi być ze strony pracownika.

Przepisy BHP a praca zdalna – jak to będzie uregulowane?

Pracownik wykonujący swoje obowiązki zdalnie także będzie musiał przestrzegać przepisów BHP. Będzie tego jednak trochę mniej niż podczas pracy w siedzibie firmy. Zapisy, które będą w zmodernizowanym kodeksie pracy będą wspominały o tym, że osoba zatrudniona na umowę o pracę obowiązkowo ma złożyć oświadczenie, że jego miejsce pracy zdalnej zapewnia pracę zgodnie z wytycznymi BHP. Jeżeli jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę potencjalny zatrudniony powie, że chce pracować całkowicie zdalnie, to będzie miał możliwość całe szkolenie BHP przejść zdalnie.

Jeżeli wciąż nie rozumiecie co ma się zmienić i jak postępować z pracownikiem, który zgłosi chęć wykonywania zdalnej pracy w trybie stałym albo chociaż 12 razy w roku to spokojnie możecie odezwać się do kancelarii adwokackich, które pomogą przy zrozumieniu zmieniających się przepisów. Właściwym kierunkiem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, w której prawnicy specjalizują się w kodeksie pracy.