Prowadzenie księgowości, negocjacje, reprezentowanie klientów w urzędach, czyli typowe i nieoczywiste usługi oferowane przez biuro rachunkowe

Coraz więcej osób, a nie tylko przedsiębiorstw korzysta z usług biura księgowego. Mimo wszystko nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie biuro to nie tylko prowadzenie księgowości, czy pomoc przy wypełnianiu corocznych zeznań PIT. Niewątpliwie są biura, których oferta opiera się na rachunkowości, ale istnieją także takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nieoczywiste usługi, albo takie, które mało kto kojarzy w typowym biurem rachunkowym. Taka oferta często jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że prywatna osoba nie może skorzystać z doradztwa w zakresie podatków. Zdarza się, że biura rachunkowe oprócz specjalistów w zakresie szeroko pojętych finansów zatrudniają także ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Najwięcej biur rachunkowych jest w wojewódzkich miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam także można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi oferują biura rachunkowe? Czym oprócz księgowości zajmują się biura rachunkowe? 

Najważniejsze usługi biura rachunkowego 

Niewątpliwie poszczególne usługi oferowane przez biura rachunkowe trochę różnią się od siebie. Mimo wszystko można ogólnie uznać, że zajmują się one szeroko pojętymi finansami. Co to dokładnie znaczy? Ich oferta najczęściej jest skierowana do przedsiębiorców i jest to zajmowanie się księgowością firm. Oprócz tego takie biura zajmują się doradztwem podatkowym i finansowym, a także sporządzają sprawozdania finansowe czy badają ryzyko finansowe. Często w ofercie biur rachunkowych znajduje się także obsługa kadrowo – płacowa przedsiębiorstw, czyli dokładniej mówiąc:

  • sporządzanie umów cywilno – prawnych,
  • wyliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, a także składek,
  • układanie regulaminów pracy,
  • stworzenie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Z pomocy takich biur mogą skorzystać także osoby prywatne. Biura księgowe proponują pomoc przy corocznych zaznaniach PIT, z których wypełnieniem sporo osób ma kłopot. Można także skorzystać z doradztwa w zakresie finansów, czy pomocy w dobraniu korzystnych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Pozostałe usługi biura rachunkowego – wirtualne biuro

Niewątpliwie biura rachunkowe mogą rozszerzyć zakres swojej działalności o usługi mniej oczywiste jak np. wirtualne biuro. Jest to udogodnienie skierowane szczególnie do przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie fizycznego biura. Najistotniejszą funkcją takiego biura jest udostępnienie adresu, gdzie może być zarejestrowana firma. Poza tym wirtualne biuro zajmuje się kompleksową obsługą korespondencji. Co to oznacza? Kiedy na adres biura przysyłana jest fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a następnie wysyłana przez e – mail do przedsiębiorcy. Czasami przedsiębiorca musi zorganizować spotkanie biznesowe, lub konferencji, dlatego wirtualne biuro oferuje również wynajęcie sali konferencyjnej. Takie udogodnienie jest bardzo polecane dla freelancerów, ale często korzystają z tego kancelarie prawnicze, oraz agencje marketingowe.

Biuro rachunkowe i doradztwo 

Wiele biur rachunkowych oferuje dodatkowe usługi w obrębie doradztwa gospodarczego. Taka oferta często oparta jest na:

  1. wsparciu przy tworzeniu biznesplanów – dobrze napisany biznesplan na pewno pomoże przy uruchamianiu działalności, szczególnie w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe oferują również sporządzanie biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy ułatwiające kontrolowanie jej postępów;
  2. sporządzanie wszelkiego rodzaju raportów – biura rachunkowe sporządzają raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie pewnych schematów. Takie dokumenty wykonane w wersji pisemnej przydatne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • sporządzanie analiz ekonomicznych – jest to bardzo ważny wskaźnik monitorujący sytuację ekonomiczną całej firmy. Odpowiednio wykonana analiza jest ważnym czynnikiem umożliwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w firmie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności firmy, który ukierunkowany jest na osiągnięcie określonych celów przy użyciu potencjału przedsiębiorstwa. Eksperci w biurach rachunkowych są w stanie ocenić, czy wybrana strategia firmy bierze pod uwagęa wszystkie zmienne, które mogą wpłynąć na zdobycie wyznaczonego wcześniej celu.

Oczywiście biura rachunkowe mogą oferować znacznie więcej usług, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Istotne jest, żeby określone usługi wykonywane były na dobrym poziomie a osoby, zajmujące się tym dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe zazwyczaj proponują pomoc przy uruchomieniu firmy i przeprowadzą przez wszystkie niezbędne formalności od początku do końca. Po otworzeniu przedsiębiorstwa można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.