Różnice między sprawami karnymi i cywilnymi

Podstawową różnicą między postępowaniami karnymi i cywilnymi jest sposób ich rozstrzygania. W sprawach karnych sędzia ma obowiązek poznać prawdę, nawet jeśli obrońca i prokurator nie angażują się w sprawę. W sprawach cywilnych natomiast sędzia nie musi samodzielnie zdobywać informacji. Co jeszcze jest innego w tych procesach? Kiedy musisz dobrego adwokata? Czy zatrudnisz odpowiedniego w Gdańsku?

Czym charakteryzuje się sprawa karna?

Sprawy karne dotyczą działania, które uważa się za szkodliwe dla całego społeczeństwa.

W postępowaniu karnym to sąd musi ustalić rozstrzygnięcie procesu sądowego. Ogólnie mówiąc sąd musi dążyć do poznania prawdy, nawet jeśli podejrzany, jego obrońca sądowy i prokurator nie próbują nic zdziałać w postępowaniu. W innym przypadku sąd ma za zadanie samemu przeprowadzać dowody i je analizować.

Czym wyróżnia się sprawa cywilna

Sprawy cywilne przeważnie dotyczą prywatnych sporów między osobami albo instytucjami.

W sprawach cywilnych rozwiązanie postępowania jest zależne od tego, jak strona będzie do niego przygotowana i jak sprawę poprowadzi. Oprócz tego, że musi samodzielnie pokazać sądowi argumenty na poparcie jej żądań, to też powinno się wykonać to w należytym terminie i formie – w innym przypadku sąd może odmówić przyjęcia takich dowodów i oświadczeń.

Warto pamiętać, że to w trakcie postępowań cywilnych większość z nas stara się załatwić swoje sprawy w sądzie. Są to na przykład sprawy spadkowe, odszkodowawcze, albo procesy rodzinne takie jak alimenty, adopcje lub rozwody.

Co kiedy zostałeś pozwany, albo kiedy chcesz kogoś pozwać?

Weź pod uwagę, że postępowania cywilne rozwiązują pewne nieporozumienia i niezmiernie ważne jest posiadanie dobrego adwokata. Musi znaleźć maksymalną ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Pamiętaj, że w prawie cywilnym, w przeciwieństwie do karnego, to zaangażowanie Twojego adwokata decyduje o tym czy wygrasz sprawę. W Gdańsku z pewnością znajdziesz właściwego adwokata, który wesprze Cię w postępowaniu. 

W sprawie karnej natomiast dobry adwokat pomoże Ci szybko i bezproblemowo przejść przez proces i udowodnić, że jesteś niewinny. Nawet jeżeli wiesz, że sprawa powinna zakończyć się Twoją wygraną, to zaufany adwokat sprawi, że nie będziesz się aż tak bardzo stresował.

Nie ważne więc, czy potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, czy prawnika w postępowaniu cywilnym – za każdym razem powinieneś postawić na profesjonalnego i wykwalifikowanego prawnika, którego na pewno znajdziesz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – adwokat z Gdańska