Ostatnimi czasy tytuły stron www zdominował Polski Ład. Implementowany przez rząd program gospodarczy, znacznie wpłynie na portfele Polaków. Nowy Ład ma być w zamyśle kontratakiem na rezultaty pandemii COVID-19. Restrykcje związane z pandemią mocno wstrząsnęły różnymi sektorami. Jedną z dziedzin, które obroniły się jest przemysł IT. Okazja pracy zdalnej spowodowała, że IT zyskało na popularności. Pracowników przyciągają głównie niezłe zarobki i elastyczność. Jednak Nowy Ład nie ominął tej branży. Jak rzutuje on na pracowników IT? W jaki sposób powinni oni się rozliczać?
Polski Ład, a praca w IT
Dobrze zacząć od tego, że plan zaproponowany przez władzę jest maksymalnie skomplikowany. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim uważają, że mnogość interpretacji jest powalająca.
Kolejną istotną kwestią jest to, że większość programistów pracuje na własnej działalności gospodarczej. Aby być na czasie konieczne dla takiego pracownika jest rzetelne biuro rachunkowe. Nie jest prostą rzeczą prowadzić księgowość w perspektywie zakrojonych na tak szeroką skalę zmian. Rząd utrzymuje, że na Nowym Ładzie skorzysta ponad 90% obywateli.
Póki co wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych estymacji. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na bazie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Stawka podatkowa dla pracowników IT ma wynieść 12%. Stanowi to zmianę na korzyść, w zestawieniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Mimo to ryczałt pozbawia możliwość(i) odliczania od podatku kosztów osiągnięcia przychodu.
Czy byt programistów się pogorszy przez zmiany?
Co może być zaskakujące najmniej muszą obawiać fachowcy uzyskujący przychód mniejszy niż 120 tysięcy zł brutto rocznie. Nie przekroczą oni II progu podatkowego, który łączy się z większym oprocentowaniem. Mogą też rozliczania się przez ryczałt. Dodatkowo przysługuje im ulga(i) IP Box.
Popyt w branży jest zwłaszcza na ludzi z doświadczeniem. Otrzymują one przeważnie wyższe wypłaty. Skutkuje to tym, że regularnie przekraczają one II próg podatkowy(32%). Uwzględniając brak ulg przynosi to stratę na poziomie 6% w ciągu roku.
Mimo zmian, w IT rośnie zarówno popyt, jak i podaż. W związku z tym zarobki tutaj regularnie rosną. Obecnie powstają nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą danych, cyberbezpieczeństwem czy sztuczną inteligencją. To właśnie eksperci znający się na najnowszych technologiach mogą liczyć na najwyższych pensji.
Nowy Ład w IT – nie ogarniasz? Porozmawiaj z ekspertem
Zatem. jak w piosence, ktoś zyskuje, ktoś traci. Istotne aby w ciągłej karuzeli reform podatkowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się mocni, można we własnym zakresie prowadzić księgowość. Dobrze jest mimo wszystko mieć fachowca do pomocy.
Praca w sektorze księgowym pod pewnymi kwestiami jest zbliżona do pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) z domowego zacisza i wymusza znajomość(i) wszelkich niuansów.
Nawet w Internecie możemy znaleźć biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla firmy lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to nieistotne. W czasach rozwiązań mobilnych takie ograniczenia odchodzą do lamusa. Księgowy z dowolnego miejsca na globie może nam pomóc w wyborze o najlepszym dla nas planie prowadzenia aktywności gospodarczej. Może też na bieżąco doradzać nam i informować o wszelkich regulacjach w obrębie interesującego nas sektora. A te momentami wdrażane są w sposób prawie niewidoczny.