Usługi doradcze i analiza – czy znajdziemy to we wszystkich biurach rachunkowych?

Nie każde biuro rachunkowe ma identyczną ofertę. Oczywiście są usługi, które znajdziemy we wszystkich biurach rachunkowych i jest to przykładowo prowadzenie ksiąg rachunkowych, albo rozliczanie podatków. Czy w każdym biurze rachunkowym otrzymamy porady finansowe? Jakich analiz finansowych możemy się spodziewać? Co daje zatrudnienie biura rachunkowego w Grodzisku Mazowieckim przed kontrolą księgową?

Jakich porad finansowych możemy oczekiwać od księgowej?

W obecnych czasach praca w biurze rachunkowym w Grodzisku Mazowieckim nie jest tylko rozliczaniem podatków i prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Osoby , które zarządzają firmą ufają biurom rachunkowym i bardzo często oczekują doradztwa przy zarządzaniu finansami. Księgowy, który zajmuje się robieniem sprawozdań finansowych i ma wszystkie istotne dane, bardzo dobrze wie jakie pomysły są prawdopodobne.

Istotny jest mimo wszystko przepływ danych. Księgowy powinien posiadać wiedzę na temat kilku decydujących rzeczy, a jedną z najważniejszych jest budżet przedsiębiorstwa oraz wszelkie planowane poczynania, takie jak pozyskiwanie nowych specjalistów, spodziewane sposoby finansowania i wszystkie zmiany w spółce.

Podczas kontroli księgowej weryfikowane bywają wszelkie dowody księgowe, ich kompletność i poprawność. W takiej sytuacji tym bardziej istotne jest zaufanie do księgowego, któremu trzeba będzie podać wszelkie szczegóły dotyczące firmy.

Na czym polega analiza finansowa?

Analiza finansowa zazwyczaj jest wybierana przez przedsiębiorstwa żeby obliczyć prawdziwe finanse tej spółki. W trakcie analizy finansowej może pojawić się:

  • przygotowawcza analiza sprawozdawczości,
  • początkowa analiza źródeł kształtowania wyniku finansowego,
  • analiza wskaźnikowa,
  • modele analizy wskaźnikowej,
  • analizy przyczynowe.

Prawidłowa analiza finansowa stworzona jest na przykładach oraz analizie przyczynowej. Zalicza się ją do najbardziej merytorycznych metod określania finansów spółki. Niestety najpopularniejsze i najłatwiej dostępne szacowanie poprzez wskaźniki niesie ryzyko popełnienia błędu. Odpowiednio zrobiona analiza finansowa pokaże rzeczywisty obraz kondycji finansowej i bezsprzecznie pomoże w trakcie rozstrzygania ważnych decyzji, które związane są z zakresem działań oraz dalszą pracą firmy.

Rodzaje analiz finansowych – czym się różnią?

Analizy finansowe wykonywane są aby ustalić kondycję finansów w firmie i można je zrobić na kilka sposobów, między innymi poprzez analizę bilansu. Dzięki niej można zobaczyć strukturę majątkową i kapitałową firmy. Zadaniem takiej analizy jest określenie i uzyskanie danych o płynności finansowej i dokonanych pozytywnych decyzjach inwestycyjnych w przedsiębiorstwie.

Drugi sposób analiz to analiza wskaźnikowa, która jest bardzo popularna i szybka. W trakcie takiej analizy księgowy stosuje wskaźniki, które wyrażają relacje zachodzące pomiędzy odpowiednimi wielkościami. Dane te księgowy musi zaczerpnąć ze sprawozdań finansowych i niezbędny jest w tym przypadku bilans oraz rachunek wyników. Zazwyczaj do szacowania finansów firmy posługujemy się takimi wskaźnikami, jak:

  • płynność finansowa
  • zyskowność,
  • rentowność

Spotkać można się też z analizą przyczynową, która jest zdecydowanie bardziej skomplikowaną techniką, ale daje rewelacyjne wyniki. Jej zadaniem jest dowiedzenie się, co wpłynęło na powstanie danego zjawiska. Za pomocą analizy przyczynowej możemy dowiedzieć się jakie czynniki wpływają na wzrost zysku a jakie czynniki ten wzrost hamują.

Źródło: Biuro rachunkowe z Grodziska Mazowieckiego