W jakich sytuacjach korzystamy z usług kancelarii notarialnej?

U przeciętnego Kowalskiego słowo notariusz nie wywołuje zbyt wielu skojarzeń. Nie mniej jednak jest to zawód, z którym conajmniej raz w życiu każdy z nas się przetnie. Obrót nieruchomościami, zrealizowanie spadku czy kwestia intercyzy małżeńskiej – m.in. te sprawy należą do obowiązków notariusza w Legionowie.

Kancelaria notarialna to miejsce, które(a) pomaga nam załatwiać wszelkiego typu spory związane z majątkiem czy udzielaniem pełnomocnictw.

Notariusz – rozjemca sporów?

Mimo, że notariusze działają, zdawać by się mogło, trochę z boku, to świadczone przez nich usługi dotyczą codziennych spraw.

Misją notariusza jest nadawanie legalności z prawem wskazanym transakcjom. Zdarzają się sytuacje, gdy notariusz jest nieodłączną cześcią transakcji, bez którego niemożliwe jest jej ukończenie.

Notariusz zaliczany jest do grona zawodów zaufania publicznego. Nauka do pełnienia tej roli trwa niejednokrotnie nawet 8-9 lat. Kancelaria notarialna to często firma z długimi, wielopokoleniowymi tradycjami. Aktywność zawodowa w takim miejscu to duży prestiż. Notariusz może też liczyć na dosyć dobre wynagrodzenie.

Akty notarialne zatwierdzane w kancelarii notarialnej są dokumentami z grupy urzędowych – obowiązują z pełną mocą prawa. Ich zdobycie pozwala dochodzenia swoich praw. Jest on szanowany przez sądy i urzędy. Wszystko za sprawą pieczątki notariusza. Zanim jednak pieczątka znajdzie się na akcie pracownik kancelarii notarialnej analizuje sprawę i jej zgodność z prawem.

Kancelaria notarialna – w tych sprawach się bez niej nie obejdziesz

Istnieje szereg kwestii, w których wymagany jest podpis notariusza.

Jedną z najważniejszych są kwestie związane z obrotem nieruchmościami. Na prawdę jest to tylko kropla w morzu spraw, z którymi zgłaszamy się do notariusza.

Zakładając firmę, jeśli chcemy by działała ona jako spółka akcyjna bądź komandytowa, również potrzebna jest nam opinia wydana przez notariusza. Bierze on udział w pracach nad statutu(em). Gwarancja, której udziela kancelaria notarialna czyni spółkę legalnym w świetle prawa.

Przenoszenie własności czy udzielanie pełnomocnitw to czynności, które potrzebują odpowiedniej dokumentacji. W imieniu sądów, z nadania prawa, sporządzają je pracownicy kancelarii notarialnych.

Opórcz tego notariusz jest dobrym powiernikiem wszelkich dokumentów, czeków czy pieniędzy. Uczciwość i dyskrecja, które są nieodzowne w tym zawodzie, powodują, że część osób powierza swoje oszczędności w ręce rejenta.

Jak znaleźć dobrego notariusza?

Na rynku jest dosyć rozległy wybór kancelarii notarialnych. Jak wybrać tą, która spełni nasze oczekiwania?

Na wstępie warto popytać się w gronie znajomych. Być może ktoś będzie w stanie zarekomendować którąś kancelarię. Innym kanałem jest sieć – można tam wyszukać opinię klientów. Szybki research może wydatnie przyczynić się do podjęcia decyzji.

Ze względu na mnogość spraw, którymi zajmuje się kancelaria notarialna, w zawodzie coraz częściej występują specjalizacje. Chcąc skorzystać z jej opieki warto szukać notariusza pod konkretną sprawę. Niektórzy lepiej odnajdują się w kwestiach związanych z podziałem majątku, inni zaś w sprawach nieruchomości.

Dobrym rozwiązaniem jest prześwietlenie oferty kilku punktów w celu wyboru optymalnej dla nas i naszej sprawy.