Z jakiego powodu adwokaci stawiają na wyspecjalizowanie?

Jakimi sprawami zajmuje się adwokat?

Adwokat jest to osoba, która ma wykształcenie wyższe prawnicze, odbyła aplikację adwokacką a także zdała egzamin dający jej prawo do pracy w zawodzie. Adwokat po zdaniu egzaminu adwokackiego ma prawo występowania w różnych gałęziach prawa, gdyż ze wszystkich dziedzin prawa zdaje egzamin. Teoretycznie może on zająć się też sprawą cywilną czy też karną. Niemniej jednak prawo zmienia się bardzo szybko i bycie na czasie ze zmianami w normach z każdej specjalizacji jest przeważnie niemożliwe. Skuteczny adwokat w Warszawie oferuje pomoc prawną w postaci udzielania porad prawnych, przygotowywania opinii i aktów prawnych, oraz może występować w imieniu swoich klientów przed sądami, oraz organami administracji.

Czy warto zrobić specjalizację adwokacką?

Prawnik, który doskonali się tylko w określonej dziedzinie prawa będzie na czasie z kolejnymi zmianami, a co za tym idzie zapewni szybsze zajęcie się petentem oraz jego sprawą. Wyspecjalizowanie się poprzez adwokatów staje się sposobem na utrzymanie na ciężkim rynku prawniczym mając na uwadze olbrzymią konkurencję. Specjalizacja w konkretnych dziedzinach da możliwość na wyróżnienie się z dużej ilości ofert konkurencji.

Adwokat specjalizujący się w konkretnej gałęzi prędzej może odszukać klientów niż ten, który zajmuje się każdą dziedziną prawa.
Nie jest w rzeczywistości realne, by ktokolwiek został profesjonalistą w każdej gałęzi prawa. Identycznego zdania są klienci kancelarii adwokackich. Jeśli poszukują kogoś do wykonania danej sprawy to chcą, by była zrobiona przez kogoś, która specjalizuje się w konkretnej gałęzi.
Prowadzenie naraz spraw przykładowo z prawa rodzinnego oraz energetycznego doprowadzi wyłącznie, iż adwokat zakopie się w dokumentach tyczących się obydwu kwestii i ostatecznie żadna ze spraw nie będzie przeprowadzona perfekcyjnie.

Wykonywanie zawodu adwokata to głównie funkcja społeczna. Nie sposób jej zredukować do świadczenia tylko usług prawnych. Odnajdując gałąź prawa w której sprofiluje się adwokat zwiększa jego konkurencyjność na rynku dla potencjalnych petentów.
Współcześnie na rynku przybywa też coraz więcej sprofilowanych kancelarii adwokackich, które poszukują wyspecjalizowanych pracowników. Są to kancelarie niezmiernie wyprofilowane i zajmujące się wyłącznie tymi sprawami, które wpisują się w ich kierunek kompetencji. Dla takich kancelarii istotna jest wiadomość czy konkretny prawnik jest specjalistą w konkretnej gałęzi, czy specjalizuje się w konkretnym obszarze pracy, posiada niezbędne umiejętności a także czy prowadził na pewno takie sprawy.